Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *
in Zabytki
17. 10. 24
posted by: Andrzej Majewski
Utworzono: 24 październik 2017

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Ten rozpoznawalny, nietypowy zamek o podstawie sześciokąta został zbudowany w urokliwej, odosobnionej dolinie w hrabstwie Wiltshire około 1390 roku przez Johna, 5-tego Lorda Lovell, jednego z najbogatszych baronów w Anglii i pobratymca króla Ryszarda II (panującego w latach 1377-99). Zamek Lovell'ów, teraz w częściowej ruinie, był jednym z najbardziej wyrafinowanych zamków w ówczesnej Europie. Był symbolem potęgi tego rodu i bliskiego powinowactwa z rodziną królewską.

More
in Zabytki
17. 10. 16
posted by: Andrzej Majewski
Utworzono: 16 październik 2017

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Hurst położony jest na urokliwym cyplu z widokiem na Isle of Wight i Needles. Można dojść tam na piechotę po piaszczystej mierzei, lub skorzystać z kursujących co około 20 minut niewielkich motorówek. Zamek Hurst, to właściwie nie zamek, a dokładniej artyleryjski fort założony przez Henryka VIII na Hurst Spit, pomiędzy 1541 a 1544 rokiem. Hurst Spit, to cypel połączony z lądem kamienisto-piaszczystą mierzeją w okolicy Milford on Sea. Fort był jednym z wielu umocnień położonych na całym południowym wybrzeżu Anglii znanych jako "King's Device programme" i miał chronić zachodnie wejście do cieśniny Solent przed inwazją ze strony Francji i Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Początkowo budowla miała kształt rotundy z trzema przylegającymi bastionami i w 1547 wyposażona była w 26 dział. Hurst był kosztowny w utrzymaniu, ale zapewniał prawie największą siłę ognia na całym południowym wybrzeżu. W trakcie Angielskiej Wojny Domowej (lata 40-te XVII wieku) Fort był pod władaniem Parlamentarzystów i przez krótki okres służył jako areszt króla Karola I Stuarta, przed jego egzekucją w 1649. Był wykorzystywany do XVIII wieku, następnie nieremontowany popadł w ruinę stał się schronieniem dla okolicznych przemytników.

Czytaj więcej
in Zabytki
17. 05. 07
posted by: Andrzej Majewski
Utworzono: 07 maj 2017

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Zamek Portchester jest średniowieczną budowlą, ale powstałą na pozostałościach znacznie starszego rzymskiego fortu. Założony prawdopodobnie pod koniec jedenastego stulecia był ulubioną myśliwską bazą wypadową króla Jana bez ziemi (ang. John the Lackland). Podczas pierwszej wojny baronów zamek był oblegany i został przejęty przez Francuzów w 1216. Jednak już wkrótce potem wrócił pod kontrolę Brytyjskiej Korony. Położony jest wgłębi zatoki Portsmouth Harbour. W średniowieczu Portchester był ważnym portem i to właśnie z tego portu kilkukrotnie wyruszała brytyjska flota na podboje Francji. W obawie przed francuską inwazją na początku XIV wieku król Edward II przeznaczył £1100 na naprawę i umocnienia zamku. W późniejszym okresie zamek pełnił rolę więzienia.

Dziś zamek jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. W południowo-wschodniej części fortu znajduje się także kościół St. Mary's w stylu normandzkim należący do anglikańskiej diecezji w Portsmouth.

Czytaj więcej

Plac Bransbury

Plac Wimbledon

Old Wardour Castle

More

Zamek Hurst

Czytaj więcej
Na górę