Zaloguj Zarejestruj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Create an account

Fields marked with an asterisk (*) are required.
Name *
Username *
Password *
Verify password *
Email *
Verify email *
Captcha *

Old Wardour Castle

in Zabytki
17. 10. 24
posted by: Andrzej Majewski
Utworzono: 24 październik 2017

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ten rozpoznawalny, nietypowy zamek o podstawie sześciokąta został zbudowany w urokliwej, odosobnionej dolinie w hrabstwie Wiltshire około 1390 roku przez Johna, 5-tego Lorda Lovell, jednego z najbogatszych baronów w Anglii i pobratymca króla Ryszarda II (panującego w latach 1377-99). Zamek Lovell'ów, teraz w częściowej ruinie, był jednym z najbardziej wyrafinowanych zamków w ówczesnej Europie. Był symbolem potęgi tego rodu i bliskiego powinowactwa z rodziną królewską.

W roku 1578 nowym właścicielem zamku stał się Sir Matthew Arundell, który postanowił go zmodernizować. Zadanie to powierzył jednemu z największych architektów-masonów tamtych czasów: Robertowi Smythsonowi, który przebudował zamek na styl elżbietański. Niestety 70 lat później zamek został zniszczony w trwającej wówczas wojnie domowej.

Wardour po tej katastrofie nie został nigdy odbudowany. Zamiast tego w XVIII wieku potomkowie rodu Arundell zadbali o otoczenie zamku tworząc "Łabędzi staw" i park wokół ruin. W rezultacie powstała kombinacja średniowiecznego splendoru, elżbietańskiego bogactwa i georgiańskiego krajobrazu która na długo zapada w pamięć zwiedzającym.

Widok z zewnątrz i okolica

Zamki zazwyczaj budowane były w celach obronnych: zlokalizowane i zaprojektowane do odpierania ataków stały na wzgórzach, lub innych trudno dostępnych miejscach i dominowały nad otaczającą okolicą. Ale Wardour to nie tylko twierdza obronna, ale też oznaka wysokiego statusu społecznego swoich właścicieli. Gdy budowano zamek, Anglia nie była z nikim w stanie wojny, ale sytuacja polityczna była na tyle niepewna, że stawiając mury zastosowano wiele elementów uskuteczniających obronę zamku w razie niebezpieczeństwa: małe okna na niższych kondygnacjach, główne wejście zabezpieczone  broną, nad wejściem umieszczono machikuły, z których przez otwory w podłodze można było lać na atakujących zamek wrzącą smołę, a z wystających nieco poza zarys zamku wież można było prowadzić ogień flankujący.

Zamek Wardour to dość nietypowa budowla; wystawna, lecz jednocześnie warowna. Mimo wojskowych zabezpieczeń jego militarne zastosowanie jest dość niejasne. Wbrew wojskowym standardom zamek stoi trochę poniżej wzgórza zamiast na jego szczycie, nie było zwodzonego mostu, rowu wokół zamku, ani fosy. Ponadto zamek położony jest na odludziu z dala od ważnych militarnych celów ataków.

Aktualnie wejście na tereny zamku prowadzą od strony północnej przez sklepik z pamiątkami, a następnie wzdłuż okazałego zamek muru. Sam mur - podobnie jak zamek - jest w kształcie zbliżonym do sześciokąta. Wokół zamku roztaczają się rozległe trawniki, rosną drzewa cedrowe i inne iglaste. Niektóre z tych drzew pamiętają XVIII wiek. Dawniej na tym terenie rozciągały się sady owocowe (co przedstawiają zachowane z tamtych czasów ilustracje), zagajniki, stajnie i prawdopodobnie farma.

Mur częściowo jest z czasów powstania zamku - choć został przebudowany w XVI wieku - jednak brama wejściowa jest współczesna. Nie wiadomo gdzie dokładnie  była umiejscowiona oryginalna brama, ale prawdopodobnie było to przy prostokątnym występie muru za XVIII wiecznym Grotto. Takie umiejscowienie bramy wjazdowej wydaje się być najbardziej logiczne, gdyż z tamtej strony roztacza się najlepszy widok na imponująca fasadę zamku, z dwoma symetrycznymi wieżami, a pomiędzy nimi zapierały dech olbrzymie okna Wielkiej Sali, które miały wysokość dwóch pięter.

 

Plac Bransbury

Plac Wimbledon

Old Wardour Castle

More

Zamek Hurst

Czytaj więcej
Na górę