Spis treści
MUZEUM HISTORII NATURALNEJ
Tuż obok Jeziora Kajakowego – Canoe Lake znajduje się Muzeum Historii Naturalnej. Będąc nad stawem warto je odwiedzić chociażby z tego względu, że wejście do niego jest całkowicie darmowe. Wewnątrz można zobaczyć eksponaty zwierząt, a w miesiącach letnich pospacerować wśród fruwających motyli w specjalnie przygotowanej motylarni. Z tyłu muzeum jest ogród z przestronnym trawnikiem, na którym można pobiwakować.
EKSPONATY ZWIERZĄT
W tym niewielkim Muzeum Historii Naturalnej zobaczyć możesz wiele gatunków wypchanych zwierząt: rekina, małego krokodyla, flaminga, dziobaka australijskiego, sowy i wiele innych. Ciekawie prezentuje się eksponat dwóch małych lisków walczących o upolowanego ptaka.
GEOLOGIA
Muzeum Historii Naturalnej w ciekawy sposób prezentuje informacje na temat powstania ziemi i jej przemian na przestrzeni dziejów. Bogato ilustrowane opisy pozwolą nam zrozumieć, jak powstało życie na ziemi, jak przemieszczały się wyspy brytyjskie, jak powstały skamieliny oraz próbuje wyjaśnić prawdopodobną przyczynę wyginięcia dinozaurów. Wszystko to jest wzbogacone multimedialnymi prezentacjami. Zobaczyć możemy również odkryte na tych terenach skamieliny roślin i zwierząt.
DINOZAURY
W jednym z pomieszczeń Muzeum Historii Naturalnej zobaczyć możecie naturalnej wielkości model Iguanodona (pol. ząb iguany). Jego nazwa wzięła się stąd, że jego zęby bardzo przypominają zęby współczesnych legwanów – są jednak od nich niemalże dwudziestokrotnie większe. Ten potężny roślinożerca żył w Anglii około 130 milionów lat temu i osiągał nawet ponad 10 metrów długości.
Pierwsze skamieniałości tego dinozaura odkrył w 1822 roku Gideon Mantell urodzony w położonym niedaleko Portsmouth miasteczku Lewes (znajdują się tam ruiny ładnego zamku). Pierwsza kość, którą odnalazł była w kształcie kolca, więc omyłkowo umieścił ją na nosie pradawnego zwierza, jak u współczesnego nosorożca. Myślano również, że może to być ząb. Po odnalezieniu bardziej kompletnego szkieletu Iguanodona okazało się, że jest to jego ostro zakończony kciuk, służący prawdopodobnie do obrony, lub do rozłupywania twardych roślin.
U stóp dinozaura stoi model małego Iguanodona wykonany przez dzieci jednej z okolicznych szkół.
Na jednej ze ścian zobaczyć możemy skamieniałości małego Plesiosaura. Ten morski stwór żył około 190 milionów lat temu na terenach dzisiejszej Anglii i Niemiec i osiągał do 5 metrów długości.
MOTYLARNIA
W ciepłych miesiącach roku możemy pospacerować wśród rojów motyli w sąsiadującej z muzealnym ogrodem motylarni. Motyle rozróżniają jedynie intensywne kolory, więc jeśli ubierzemy się w jaskrawe kolory, to jest duża szansa, że któryś z nich przysiądzie na naszym ramieniu. Jako że motyle skrzydła są niezwykle delikatne, prosi się by nie dotykać ich dłonią.
GODZINY OTWARCIA I CENNIK
Muzeum mieści się w Cumberland House, Eastern Parade, Southsea PO4 9RF
Godziny otwarcia możecie sprawdzić na stronie muzeum.
Wejście do muzeum jest bezpłatne.