Bramber Castle został założony przez Williama de Braose jako centrum obronne i administracyjne dla Bramber, jednej z sześciu regionów administracyjnych, które zostały podzielone na zamki w Sussex po Normanach. Zamek był prawie ciągle w posiadaniu de Braose i jego potomków od założenia w 1073 roku aż do 1450 roku.

Jeden z potomków, również William de Braose, był podejrzewany o nielojalność wobec króla Jana bez Ziemi na początku XIII wieku. Król zażądał dwóch synów Williama jako zakładników. Pani de Braose odmówiła, mówiąc, że nie powierzy swoich synów człowiekowi, który już zamordował swojego własnego siostrzeńca. Zamek został skonfiskowany przez króla, a rodzina została schwytana. Pani de Braose i jej dwaj synowie zmarli z głodu podczas uwięzienia w zamku Windsor.

Król Jan posiadał Bramber Castle tylko krótko, ale wiadomo, że przeprowadził naprawy budynków. Później zamek powrócił do rodziny de Braose, która posiadała go do XIV wieku, a następnie przeszedł w ręce rodziny Mowbray.

Osiadanie na dużą skalę gruntu na którym stał zamek doprowadziły do jego zawalenia w XVI wieku. Kamienie i cegły z jego ścian zostały później wykorzystane do budowy dróg w okolicy, a w czasie wojny domowej możliwe, że krótko okupowały go siły parlamentarne.

OPIS

Pierwotna konstrukcja zamku wznosiła się na wysokim pagórku, na którym zbudowano motte o wysokości 9 metrów, używając materiału wydobywanego z okalającego rowu.

Motte i Bailey

Motte jest widoczny jako pokryty drzewami pagórek na środku terenu. Otoczony był szerokim bailey lub zamkniętym dziedzińcem, do którego wchodziło się od strony południowej przez kamienną bramę (blisko obecnego wejścia na teren).

Motte, w którym prawdopodobnie znajdowała się drewniana struktura, został szybko przebudowany na rzecz trzykondygnacyjnego kamiennego donżonu, a rów wokół motte został zasypany. Do dzisiaj zachował się tylko jeden mur donżonu o wysokości 14 metrów. Poziomy podłóg wewnątrz donżonu są wskazane przez wcięcia na belkach w murach.

Powiązane budynki

Wykopaliska przeprowadzone w 1966 i 1967 roku ujawniły, że obszar na północ od bramy był wypełniony gliną i kredą, a w tym obszarze wybudowano szereg budynków. Kuchnia znajdowała się na zachód od niego. Obszar ten był używany jako wysypisko śmieci w XIV wieku, gdy budynki na wschód od motte mogły stać się głównym miejscem zakwaterowania. Dolne partie tych struktur wciąż są widoczne.

Zewnętrzne umocnienia

Wokół pagórka wykopano zewnętrzny rów, a zbudowano zewnętrzną wałę, aby wzmocnić obronę, prawdopodobnie w tym samym czasie, kiedy powstał donżon. Mur wokół szczytu pagórka został odnowiony w kamieniu, a część tej imponującej konstrukcji wciąż stoi na wysokości 3 metrów.

Bramber Castle to miejsce z niezwykłą historią i tajemnicą. Choć obecnie w stanie ruin, nadal przyciąga zwiedzających swoją uroczystością i wciąż opowiada nam o dawnych czasach i wydarzeniach, które miały tam miejsce.

Więcej informacji

Więcej o ruinach dowiecie się na stronie English Heritage.

Leave a Reply