PARK WIKTORII

Park Wiktorii – Victoria Park, to najstarszy publiczny i chyba najpiękniejszy park w Portsmouth. Rozległy na 61 tysięcy mposiada na swoim obszarze szereg drzew, krzewów i pięknych kwiatów. Dla mieszkańców Park Wiktorii jest miejscem wypoczynku we wschodniej części, gdzie przy szumie fontanny można się zrelaksować i nakarmić ciekawskie wiewiórki, oraz rozrywki w części zachodniej, gdzie znajduje się piękny plac zabaw wykonany z naturalnego drewna i ptaszarnia.

HISTORIA

Park Wiktorii został oficjalnie udostępniony gościom 25 maja 1878 roku, na terenach zakupionych od Ministerstwa Wojny i był pierwszym publicznym parkiem w Portsmouth. Położony jest na północ od Guildhall. Na wschodzie parku wznosi się szklany wieżowiec dawniej należący do Zurich Insurance, a aktualnie należący do miasta i remontowany jest, aby zapewnić 1000 nowych miejsc noclegowych dla studentów. Po północnej stronie parku można zobaczyć rzymskokatolicką katedrę Św. Jana.

PTASZARNIA

W środkowej części parku znajdziemy wolierę, w której zobaczyć możemy pawie, papugi i inne egzotyczne ptaki, a także króliki i świnki morskie.


POMNIKI

W zachodniej części parku znajdziemy kilkanaście pomników i monumentów poświęconych bohaterom, marynarzom. Znajduje się tam także miniaturowa chińska pagoda z dzwonem wzniesiona przez marynarzy z HMS Orlando na cześć poległych kolegów podczas “Powstania bokserów” w 1900 roku. Wcześniej w tej pagodzie znajdował się zabytkowy dzwon przywieziony z Chin po stłumieniu powstania, ale w 2005 roku został zwrócony chińskim władzom, a w jego miejsce powieszono replikę. Napis na dzwonie głosi: “Nadchodzi ładna pogoda i delikatny deszcz. Imperium znów cieszy się pokojem.” Nieopodal pagody znajduje się urocza fontanna.

WIEWIÓRKI

Na spacer do parku zabrać warto ze sobą jakieś orzeszki, gdyż w pogodne dni jest spora szansa, że spotkamy harcującą po parku rodzinę wiewiórek.

WYPOCZYNEK

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do parku zabrać ze sobą koc, suchy prowiant i urządzić sobie piknik wśród śpiewu ptaków.

DLA DZIECI

Jeśli macie dzieci, to z pewnością ucieszą się ze świetnego placu zabaw zbudowanego na terenie parku. Naturalne drewno jest o wiele bezpieczniejsze dla dzieci niż metalowe konstrukcje. Poza tym żaden metal nie będzie miał takiego naturalnego uroku.

Duża ilość konstrukcji linowych pozwoli trenować chwytliwość dłoni i utrzymanie równowagi. Można się również powspinać na ścianie wspinaczkowej. Na zmęczonych czekają dwa linowe hamaki.

Plac położony jest w parku Victoria. Będąc tam nie omieszkajcie zwiedzić całego parku wraz z fontanną czy wolierą z egzotycznymi ptakami.

Leave a Reply