STAW BAFFINS – BAFFINS POND

Staw Baffins (ang. Baffins Pond) to urokliwy, naturalny i największy staw w sercu Portsmouth. Staw ten jest domem dla wielu gęsi, kaczek, łabędzi i innego dzikiego ptactwa. W 2014 roku staw Baffins ponownie otrzymał nagrodę “Green Flag”, którą wyróżniane są najlepsze parki i tereny zielone w Wielkiej Brytanii.

Staw baffins - baffins pond gęsi

Ptaki będą Wam wdzięczne, jeśli rzucicie im garść ziarna. Pamiętajcie jednak by nie karmić ich chlebem, chrupkami czy chipsami. Są one dobre dla ludzi, lecz nienajlepsze dla ptactwa, a ponadto powodują zanieczyszczanie stawu. Jeśli zapomnieliście zabrać ze sobą ziaren, możecie je kupić w okolicznych sklepach na Tangier Road. Jeśli będziecie mieli szczęście, to uda Wam się spotkać przyjaźnie nastawione wiewiórki, które będą Wam jeść z ręki.

POLA TANGIER

Na wschód od stawu i placu zabaw znajduje się ogromna, pokryta trawą polana zwana Polem Tangier (ang. Tangier field) umiejscowiona pomiędzy Tangier Road, Neville Road i Hayling Avenue. Z każdej z tych ulic prowadzą ścieżki do parku. Jej powierzchnia wraz ze stawem Baffins to aż 18.2 hektara. Na polanie swoje siedlisko ma między innymi bernikla obrożna – to gatunek arktycznego ptaka z rodziny kaczkowatych – więc pamiętajcie, aby na teren polany nie wypuszczać swoich czworonogów. Jedynie od 1 kwietnia do 30 września można przyprowadzać tutaj psy, lecz wyłącznie na smyczy. W okresie od 1 października do 31 marca jest zakaz wejścia na teren polany.

DLA WĘDKARZY

Stawem Baffins opiekuje się stowarzyszenie “Baffins Pond Association“, które mieści się w południowo-wschodnim narożniku parku. W większość sobót od 12:00 do 16:00 można napić się tam herbaty w pobliskiej herbaciarni. Jeśli jesteście wędkarzami, to na terenie stawu są wydzielone trzy miejsca do wędkowania.


PLAC ZABAW

Obok stawu znajduje się świetny plac zabaw dla dzieci, z najszerszą zjeżdżalnią jaką widziałem w życiu.

LOKALIZACJA

Lokalizacja stawu na mapach Google.

Leave a Reply