30 mil na wschód od Portsmouth znajduje się zamek Arundel – przecudnej urody średniowieczne zamczysko otoczone ogromnym parkiem i zadbanymi ogrodami. Będąc z wizytą w Portsmouth odwiedzenie tego miejsca jest absolutnie konieczne.

HISTORIA

To miejsce to niemal tysiąc lat historii. Zamek Arundel położony jest na wzgórzu z pięknym widokiem na rzekę Arun. Został zbudowany przez Edwarda Wyznawcę i znamcznie zmodernizowany pod koniec XI wieku przez Rogera de Montgomery; hrabiego Arundel. Najpierw powstało motte – obronna budowla w kształcie rotundy umieszczona na wysokim, sztucznym kopcu; ponad 100 stóp powyżej suchej fosy. Następnie powstała brama wjazdowa datowana na rok 1070. W tym czasie mieszkał tu król Henryk I (1068 – 1135) wraz z małżonką – Adelizą of Louvain. Po jego śmierci wyszła ona ponownie za mąż za Williama d’Albini II (zwany też d’Aubigny); to z tego okresu pochodzi kamienna fortyfikacja motte. Następnie król Henryk II (1133 – 1189) rozpoczął budowę zamku Arundel – to za jego panowania powstały najstarsze, kamienne części budowli.

W XIII wieku zamek Arundel przeszedł z rąk d’Albini w posiadanie rodu Fitzalan; powstała w tym okresie piękna kaplica nazwana jego imieniem, a następnie w XVI wieku w ręce rodziny Howard. W międzyczasie zamek przeżył domową Wojnę Dwóch Róż z lat 1455 – 1485, podczas której starły się dwa potężne angielskie rody: Lancasterów (Róża czerwona), oraz Yorków (Róża biała).

Podczas pierwszej Angielskiej Wojny Domowej (1642 – 1646) zamek Arundel został poważnie zniszczony, podczas dwóch oblężeń; najpierw przez rojalistów którzy przejęli kontrolę nad zamkiem, a następnie przez parlamentarzystów dowodzonych przez Williama Wallera. Przez następne kilkadziesiąt lat zamek nie został odbudowany aż do roku 1718, gdy Thomas – ósmy Książę Norfolk rozpoczął częściową naprawę zamku. Remont kontynuował Charles Howard (1746 – 1815); 11 książę Norfolk znany też jako “pijany książę”.

W roku 1846 na trzy dni gościła w zamku Królowa Victoria wraz z mężem Księciem Albertem. Na tę okazję przebudowano jej sypialnię i przepiękną bibliotekę.

Widok który możecie oglądać dzisiaj, to także zasługa Henry’ego – 15 księcia Norfolk (1847 – 1917), który rozpoczął ogromny projekt renowacji posiadłości zakończony w 1900.


KAPLICA FITZALAN

Ufundowana w 1390 przez 4 Hrabiego Arundel kaplica do dziś służy jako miejsce pochówku książąt Norfolk. Jest przykładem gotyckiej architektury z rzeźbionym, drewnianym sklepieniem. Wewnątrz znajdują się bogato rzeźbione, kamienne grobowce. W 1879 postanowiono, że ze względu na swój historyczny charakter kaplica nie będzie protestancka, ale zachowa swój katolicki styl. Kaplicę od kościoła parafialnego oddziela bogato zdobiona w witraże szklana ściana.

OGRODY

Przyległe do zamku ogrody są tak rozległe, że warto poświęcić dla nich kilka godzin spaceru. Zachwyca zwłaszcza Collector Earl’s Garden otwarty w 2008 przez Księcia Walii. Podziwiać też możemy zadbany ogród różany. W jednej z małych budowli na terenie ogrodu znajduje się korona unoszona w powietrzu przez strumień wody.

WNĘTRZA ZAMKU I WIDOK Z ZEWNĄTRZ

Wewnątrz zamku znajdziecie wspaniale urządzone sypialnie, obrazy znanych artystów (Van Dyck, Gainsborough, Canaletto), wiele rzeźb i okazy zbroi i broni. Koniecznie trzeba też zobaczyć niesamowitą bibliotekę.

WYDARZENIA

Na terenie zamku często możemy być świadkami inscenizacji bitew, oblężeń, pokazów zabytkowych samochodów, kwiatów i innych wydarzeń. Informację o aktualnym kalendarzu imprez znajdziecie na stronie zamku.


KATEDRA ARUNDEL

Nieopodal zamku znajduje się rzymskokatolicka katedra Matki Bożej i św. Filipa Howarda konsekrowana w roku 1873. Na uwagę zwraca piękna rozeta nad głównym wejściem.

CENNIK – ZAMEK ARUNDEL

Zawsze aktualny cennik wejścia na zamek Arundel znajdziecie na stronie Arundel Castle.

Leave a Reply