Fort Nelson położony jest na wzgórzu Portsdown i jest jednym z pięciu (lub sześciu, jeśli liczyć również Fort Purbrook) fortów obronnych wzniesionych w tym rejonie w latach 60-tych XIX wieku, by chronić niezwykle ważną bazę morską Portsmouth. Aktualnie Fort Nelson jest częścią Królewskich Arsenałów (ang. Royal Armouries) i mieści się tam duża kolekcja artylerii, oraz zabytkowych budynków pierwszej klasy.

OPIS

Fort nelson (8) (small)
Fort nelson - wspaniałe muzeum - darmowe wejście 18

Fort Nelson jest typowym fortem wielokątnym. Forty te często nazywane też są fortami Palmerstona, od nazwiska premiera ówczesnych czasów. Wokół fortu rozciąga się głęboki rów z wkopanymi trzema obronnymi kaponierami. Powyżej każdej kaponiery są umiejscowione dobrze chronione 13-to calowe moździerze. Pierwotnie wejście do fortu było dostępne przez dwa zwodzone mosty. Były tam baraki dla 172 oficerów i żołnierzy, a ewentualne próby zdobycia mostów były odpierane z  wysuniętych poza mur redanów w kształcie litery V. Duży, otwarty plac apelowy prowadził do magazynów umiejscowionych 40 stóp poniżej.

HISTORIA


Fort Nelson to wiktoriańska fortyfikacja z przepięknym widokiem na cieśninę Solent, oraz dolinę Meon. Jest jednym z pięciu Fortów Portsdown i prawdopodobnie jednym z najlepiej zachowanych wiktoriańskich fortec i został odrestaurowany aby najlepiej odwzorowywać jego XIX-wieczny klimat. Poza nim na liście znajdują się jeszcze forty Fareham, Wallington, Southwick, oraz Widley. Te potężne fortece umieszczone pierścieniem wokół Portsmouth chroniły miasto przed atakami zarówno z morza jak i lądu. 

Na wschodnim krańcu tych umocnień znajdują się jeszcze Reduta Crookhorn, oraz Reduta Farlington. W 1859 roku Królewska Komisja Lorda Palmerstona zdecydowała o budowie tego fortu w odległości ośmiu kilometrów od stoczni w Portsmouth w obawie przed francuską inwazją z jej nowo otwartej stoczni w Cherbourg, oddalonej zaledwie 130 km od wybrzeża Wielkiej Brytanii. Stwierdzono wówczas, że istniejące już fortyfikacje w północnej części wyspy Portsea, w dzielnicy Hilsea – tzw Hilsea Lines – są niewystarczające, gdyż Francuzi mogli wylądować w innym miejscu i drogą lądową zdobyć wzgórze Portsdown, z którego z łatwością mogliby ostrzeliwać Portsmouth.

Stocznia w Portsmouth była wówczas najważniejszą w całej Brytanii, gdzie budowało się i remontowało okręty wojenne niezbędne do ochrony królestwa. Dodatkowym atutem za budową nowego fortu miało być jego położenie na wysokim wzgórzu Portsdown Hill. W garnizonie obozować miało około 200 ochotników, dowodzonych przez oficerów regularnej armii. Jednak budowa fortu przeciągała się i fort Nelson nie był w pełni uzbrojony aż do 1890 roku, gdyż upokorzona armia francuska po porażce z Prusami w 1870 roku nie zdecydowała się zaatakować Anglii.

Nigdy nie użyte w walce forty których budowa pochłonęła fortunę wkrótce stały się nazywane “Wariactwem Palmerstona”. W 1907 roku fort Nelson został rozbrojony i przerobiony na miejsca noclegowe. W 1938 w obliczu kolejnej, drugiej wojny światowej na placu apelowym wybudowano dziesięć dużych magazynów na amunicję przeciwlotniczą. W 1950 roku fort został porzucony.

KRÓLEWSKI ARSENAŁ

Po pożarze wywołanym przez wandali w 1988 roku Ministerstwo Obrony odzyskało fort, a następnie sprzedało go Radzie Hrabstwa Hampshire za £50,000. Rada Hrabstwa odrestaurowała fort za kwotę około £3-4 miliony funtów i otwarła dla publiczności w roku 1994. Rok później fort Nelson stał się częścią Królewskich Arsenałów. W forcie mieści się duża kolekcja artylerii, wśród nich między innymi:

– The ‘Boxted Bombard’ – angielska, zdobiona, żelazna bombarda z około 1450 roku, która potrafiła strzelać 60 kilogramowymi granitowymi kulami.

– The ‘Dardanelles Gun’ – zwana też Wspaniałą Turecką Bombardą – to XV-wieczna bombarda oblężnicza wykuta z brązu, użyta między innymi 19 lutego 1807 roku podczas Operacji w Dardanelach, gdzie oddziały turecki ostrzelały z lądu i zatopiły dwie brytyjskie korwety, a dalszych kilka statków poważnie uszkodzono.

– Francuskie armaty polowe zdobyte podczas Bitwy pod Waterloo – ostatniej bitwy Napoleona

– Armaty z Indii i Chin

– Część słynnej irackiej superarmaty “Projekt Babilon” Saddama Husseina

– Jeden z dwóch moździerzy Mallet – zbudowanych na potrzeby wojny krymskiej z Rosją, jednak nigdy nie użyte w walce.

– Olbrzymia 200-tonowa armata umieszczona na wagonie kolejowym

Poza tym mieści się tam jeszcze wiele innych armat, w sumie ponad 350. 

 

CZASY WSPÓŁCZESNE 

Fort zajmuje powierzchnię około 77,000 m2 i czynny jest cały rok, a wejście na teren fortu jest bezpłatne, poza specjalnymi wydarzeniami. Zwiedzający mogą odkrywać tajne, podziemne tunele, bunkry na amunicję i zobaczyć jak żyło się w wiktoriańskim garnizonie, barakach, kuchni, czy szpitalu. Na terenie muzeum jest szereg pokoi multimedialnych, gdzie oprócz eksponatów można obejrzeć krótkie pokazy filmowe z historii fortu. Fort Nelson to wyjątkowe miejsce, gdzie można obejrzec armaty począwszy od średniowiecznych niszczycieli murów, aż po XX-wieczne superarmaty. Codziennie odbywają się tam wycieczki z przewodnikiem i o godzinie 13:00 można na żywo obejrzec wystrzał z 25 funtowej haubicy. “Kawiarnia 1871” na terenie fortu serwuje napoje, przekąski, ciasta i lekkie obiady przez cały dzień.


Co warto zobaczyć w okolicach Fort Nelson?

Oprócz samego fortu, w okolicy znajduje się wiele innych miejsc wartych zobaczenia. Oto kilka z nich:

  1. Portsmouth Historic Dockyard: To kompleks muzealny, który obejmuje wiele fascynujących atrakcji, takich jak brytyjski okręt wojenny HMS Victory, na którym Nelson dowodził podczas bitwy pod Trafalgarem, oraz okręt-muzeum Mary Rose, który zatonął w 1545 roku i został wydobyty w 1982 roku.
  2. Portsmouth Spinnaker Tower: To wysoka wieża widokowa, która oferuje panoramiczne widoki na miasto Portsmouth, okoliczne tereny i Morze Angielskie. Ze szklanej platformy widokowej można podziwiać piękno okolicy z wysokości.
  3. D-Day Story: To muzeum poświęcone inwazji aliantów w Normandii w czasie II wojny światowej. Prezentuje ono historię i znaczenie tego kluczowego momentu w historii, a także opowiada o życiu ludzi, którzy w nim uczestniczyli.
  4. Southsea Castle: To zabytkowy fort w miejscowości Southsea, który został zbudowany w XVI wieku. Jest to ciekawe miejsce do zwiedzania i oferuje piękne widoki na Morze Angielskie.

Te atrakcje w okolicy Fort Nelson są tylko niektórymi z wielu miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu w tej części Anglii. Bogata historia, fascynujące muzea i malownicze krajobrazy zapewnią niezapomniane wrażenia dla każdego odwiedzającego.

Więcej informacji

Więcej informacji znajdziecie na stronach Royal Armouries.

Leave a Reply