Zamek Southsea – nazwany tak od dzielnicy Portsmouth w której się znajduje – nosił wcześniej nazwę Zamku Chaderton, gdyż w czasie gdy był on budowany miejsce to nie nosiło jeszcze nazwy Southsea. Był on jednym z fortów obronnych Henryka VIII. Powstał on w roku 1544 na południowym krańcu wyspy Portsea i został wzniesiony do obrony wschodniego wejścia do cieśniny Solent i portu w Portsmouth. To właśnie z tego zamku król Henryk oglądał zatonięcie swojego flagowego okrętu Mary Rose podczas bitwy morskiej z Francją w 1545 roku.

HISTORIA

Zamek został zbudowany dokoła kwadratowego donżonu. Po południowej i północnej stronie zostały dobudowane bastiony, a po wschodniej i zachodniej platformy strzelnicze. Wejście na zamek Southsea znajduje się od strony północnej. Podobno była to pierwszy w Anglii fort typu “Twierdza gwiaździsta”, zwana też Trace Italienne, które budowane były już wcześniej w kontynentalnej Europie.

Budowa twierdzy był nadzorowana przez gubernatora Portsmouth, Sir Anthony Knyvetta. Pierwsze dwie armaty zostały zainstalowane w lipcu 1544 roku. Przez całe lato Knyvett apelował o więcej funduszy na budowę, gdyż często nie były one wystarczające na opłacenie robotników. W październiku budowa pochłonęła £3,000, z czego £1,300 pozyskane zostało z likwidacji klasztorów. W tym samym miesiącu Knyvett ogłosił ukończenie budowy.

NAJAZD FRANCUZÓW – BITWA O SOLENT – 1545


Reklama

Telefony, komputery i laptopy z drugiej ręki z gwarancją i akcesoria do Twojego telefonu.

Solutionsinc logo banner v1 reklama

Już rok później zamek Southsea został wykorzystany militarnie podczas inwazji francuzów na Anglię. Król Henryk przybył na zamek 18 lipca 1545, gdzie rozpoczynała się właśnie bitwa morska w cieśninie Solent. Niestety sam zamek nie brał udziału w bitwie. Henryk zarządził ulepszenie murów obronnych poprzez wykonie otworów strzelniczych, tzw. Ambrazur do ochrony flanek bastionów.

Król Edward VI spędził noc na zamku w 1552 roku podczas inspekcji stanu ochrony Portsmouth.

WIEK XVII – ZAMEK SOUTHSEA – DWA POŻARY

W marcu 1625 pożar zamku spowodował znaczne uszkodzenia fortyfikacji. Renowacja fortu trwała 10 lat. Niestety w roku 1640 ponownie pożar zniszczył budowlę.

WOJNA DOMOWA 

Na początku wojny zamek Southsea znajdował się w rękach rojalistów pod dowództwem kapitana Challonera. Nakazał on przenieść armaty od strony morza, na stronę lądową, przez co fort był bezbronny od strony południowej. Zamek został przejęty przez parlamentarzystów we wrześniu 1642 podczas oblężenia Portsmouth. Obrona zamku składało się tylko z tuzina żołnierzy, podczas gdy oddział parlamentarzystów wspierany był dodatkowo przez kawalerię. Od strony bramy oddział parlamentarzystów zażądał poddania się zamku. Kapitan Challoner był trochę pijany, więc poprosił ich, by wrócili rano. W tym czasie inny oddział wyposażony w drabiny pod osłoną nocy z łatwością przypuścił atak na zamek, wchodząc nań od strony morza. Parlamentarzyści obsadzili i wzmocnili garnizon uniemożliwiając odbicie zamku.

PO WOJNIE DOMOWEJ

Po zakończeniu działań wojennych przez jakiś czas fort pełnił funkcję więzienia. W roku 1665 król Karol II zlecił holenderskiemu inżynierowi Bernardowi de Gomme przebudowę systemu obronnego Portsmouth i na powrót przysposobił fort Southsea do celów obronnych. Plan de Domma z roku 1668 przedstawia projekt usypania przed fosą glinianego wału do obrony murów przed ostrzałem artyleryjskim i wybudowania nowej platformy strzelniczej na 30 dział pomiędzy fosą, a brzegiem morza.

Podczas Chwalebnej Rewolucji 18 grudnia 1688 roku katolicki książę Berwick, James FitzJames został zmuszony przez Barona Dartmouth, Georga Legge do przekazania zamku w ręce protestantów.

WYBUCH AMINUCJI – XVIII WIEK

Wybuch amunicji w sierpniu 1759 roku zniszczył zamek Southsea zabijając 17 osób. Odbudowa zamku przeciągała się, aż w 1770 roku zyskał on miano “najbardziej wstydliwych ruin”. Dlatego też w roku 1785 książę Richmond zdecydował o konieczności gruntownej renowacji zamku. Niemniej jednak gdy w roku 1797 Anglia była zagrożona najazdem wojsk napoleońskich i naprędce reperowano zamek okazało się, że można zamontować tam tylko osiem 32 funtowych dział i pięć 6 funtowych, gdyż platformy de Gomme’a zostały uszkodzone przez morskie fale.

RENOWACJA – XIX WIEK

Kolejna próba renowacji została podjęta w 1814 roku i w tym czasie zamek został powiększony w kierunku północnym o około 6-9 metrów, odnowiono fosę i dodano przeciwskarpę. W 1828 roku na zachodniej platformie strzelniczej wybudowano latarnię morską, która wznosi się 10 metrów powyżej szczytów murów. W roku 1844 w zamku wyznaczono cele dla stu więźniów wojennych. Jednak po sześciu latach zrezygnowano z funkcji więzienia i wyznaczono siedem dodatkowych stanowisk ogniowych.

Na polecenie Królewskiej Komisji Obrony w roku 1860 zamontowano kolejne baterie ogniowe po obu stronach zamku. W rezultacie zamek Southsea zmienił się z pojedynczego fortu obronnego w duże centrum zarządzania systemem obrony.

I WOJNA ŚWIATOWA

Podczas pierwszej wojny światowej fort był początkowo obsadzony przez Królewski Garnizon Artyleryjski (ang. Royal Garrison Artillery R.G.A.) i Czwartą Kompanię Hampshire R.G.A.. Następnie ta kompania została przetransferowana do Francji, a jej miejsce w forcie zajęli ochotnicy. Ze względu na zagrożenie ze strony Zeppelinów zamek został wyposażony w trzycalowe armatki przeciwlotnicze  QF 3 inch 20 cwt (znane w Niemczech jako 7,5 cm Flak Vickers).

W roku 1929 mimo że zamek wciąż był wykorzystywany do celów militarnych, został on udostępniony dla turystów. Zwiedzający Southsea mogli zobaczyć próbne strzelania wojskowe w kierunku morza.

II WOJNA ŚWIATOWA

W czasie drugiej wojny światowej zamek był kilkakrotnie trafiany bombami zapalającymi, które jednak nie wyrządziły większych szkód. Zamek Southsea był obsadzany przez szereg różnych jednostek, między innymi przez oddział artylerii przybrzeżnej regularnej armii, lecz także przez ochotników z Home Guard (początkowo nazywane Local Defence Volunteers L.D.V.).

23 czerwca 1940 roku zamek brał udział w operacji przejęcia francuskich statków po kapitulacji Francji w obawie przed dostaniem się statków w ręce armii niemieckiej. Stacjonujący w forcie garnizon otrzymał rozkaz przygotowania się do otwarcia ognia między innymi w kierunku francuskiego niszczyciela “Leopard”, w przypadku gdyby pokojowe przejecie nie udało się. Operacja przejmowania lub zatapiania francuskiej floty miała kryptonim “Katapulta”.

CZASY WSPÓŁCZESNE

W 1960 roku rada miasta Portsmouth przejęła kontrolę nad zamkiem i w roku 1967 otworzyła w nim muzeum. W roku 1975 zamek Southsea odwiedziło 99,704 zwiedzających.

Zamek Southsea jest ważną atrakcja turystyczną Portsmouth, ale jest również wynajmowany osobom prywatnym w celu organizacji przyjęć weselnych, czy innych imprez. Miejsce w pobliżu zamku zwane jako “Zamkowe Pole” z racji kształtu przypominającego naturalny amfiteatr jest często miejscem organizowania jarmarków, koncertów muzycznych, czy festiwali. Pośród przeróżnych muzealnych eksponatów znajduje się tam kolekcja armat. Dwie z nich znajdują się na zewnątrz: armata 68 funtowa i dwunasto-tonowa, dziewięcio-calowa armata RML (Riffled Muzzle Loading), czyli ładowana od strony wylotu lufy (od przodu).

Wewnątrz zamku znajduje się ponadto 24 funtowa armata ze statku HMS Royal George (ok. 1756),  RML 9 pounder 8 cwt, oraz dwie, 3 funtowe armaty Whitworth o lufach poligonalnych  ładowane od wlotu lufy (od tyłu).

Przed otwarciem zamku w roku 2011 przeszedł on gruntowane czyszczenie ufundowane przez Radę Miasta Portsmouth.

CENNIK

Wejście na zamek Southsea jest bezpłatne za wyjątkiem dni, gdy zamek jest wynajęty dla celów prywatnych, lub na potrzeby wystaw specjalnych. Więcej informacji znajdziecie bezpośrednio na stronie Zamku Southsea.


Polskie firmy w Portsmouth

Znajdź polskie firmy na terenie Portsmouth. Fryzjerki, kosmetyczki, hydraulików i wiele więcej.

Leave a Reply