Jezioro Kajakowe – Canoe Lake – Southsea

Właściwie to nie jest jezioro, a stawek po którym można popływać uroczymi rowerkami wodnymi w kształcie łabędzi, w towarzystwie prawdziwych łabędzi, kaczek i mew.

JEZIORO KAJAKOWE – HISTORIA

Dawniej w miejscu stawu były rozległe bagna i rozlewiska, które osuszono i zamieniono w staw. Otwarcie dla publiczności nastąpiło 17 czerwca 1886 roku. Początkowo Jezioro Kajakowe wykorzystywano do puszczania po nim modeli stateczków żaglowych, ale szybko postanowiono udostępnić go mieszkańcom do pływania po nim łódkami i kajakami.

W czasie wojny testowano na nim działanie dopiero wchodzących do użytku niekontaktowych morskich min magnetycznych. Statek nie musiał już dotknąć miny by nastąpiła eksplozja – wystarczyło że zbliżył się do niej swym metalowym kadłubem który reagował z elektromagnetycznym mechanizmem wewnątrz miny.

Miny musiały posiadać własne zasilanie, które jak się okazało były zdolne do uruchomienia detonatora po ponad sześćdziesięciu latach od wyprodukowania. Dlaczego więc bateria w moim smartfonie domaga się ładowania każdego wieczora?


WSPÓŁCZESNOŚĆ

Dziś nie ma już śladu po moczarach. Na brzegu stawu można nakarmić przyjaźnie nastawione do ludzi łabędzie, a po jego tafli popływać rowerkami wodnymi o kształcie łabędzi lub kaczek. Spotkać można również inne ptactwo, jak kaczki krzyżówki, mewy śródziemnomorskie, kormorany, perkozy, kaczki czubate, czy czarne łabędzie.

Tuż obok stawu znajduje się kawiarnia o tej samej nazwie, a drugą kawiarnię znajdziecie nad brzegiem morza, po drugiej stronie ulicy. Ze stawem sąsiaduje również duży plac zabaw, splashpool, oraz mała siłownia na świeżym powietrzu, a na rozległych trawnikach w ciepłe weekendy rzesze mieszkańców organizują sobie pikniki i grille.

Woda do stawu jest dostarczana przez śluzę bezpośrednio z morza, więc można tu spotkać morskie zwierzęta, jak ryby, kraby, meduzy, a niekiedy nawet małe rekiny.

Często można spotkać tu pasjonatów, którzy puszczają po tafli stawu sterowane modele statków.

LOKALIZACJA

Jezioro kajakowe znajduje się na południu Portsmouth, w dzielnicy Southsea. Sprawdź na mapie Google jak dotrzeć do Jeziora Kajakowego

INNE MIEJSCA

Sprawdź, co jeszcze warto zobaczyć w Portsmouth

Leave a Reply