Wieża okrągła (ang. Round Tower) z założenia nie służyła do obrony miasta, a była fortyfikacją która chroniła wejście do miejskiego portu. Jest zabytkiem klasy pierwszej.

HISTORIA WIEŻY ROUND TOWER

Pierwotnie wieża wykonana była z drewna. Dopiero kilkadziesiąt lat później została zmodernizowana na kamienną. Wcześniejsza nazwa wieży brzmiała Master Ridley’s Tower”. Jak większość fortyfikacji, również i ta wieża w swojej historii była wielokrotnie modernizowana.

WIEŻA DREWNIANA

Wieża powstała pomiędzy rokiem 1418 a 1426 na rozkaz króla Henryka V Lancastera na małym półwyspie nazywanym przez mieszkańców Portsmouth The Point (pol. Punkt), w dzielnicy Stary Portsmouth. Przed 1400 rokiem Portsmouth było wielokrotnie atakowane i palone przez Francuzów. W 1422 roku pomiędzy Wieżą Okrągłą (a dokładniej pomiędzy Capstan Square w okolicy wieży), a brzegiem w Gosport została rozciągnięta sieć zagrodowa (zagroda bonowa), która broniła dostępu do portu wrogim statkom.

W Gosport również istniała drewniana wieża obronna, powstała mniej więcej w tym samym czasie co Wieża Okrągła. W tym czasie trwała trzecia faza wojny stuletniej pomiędzy Anglią a Francją. Ta sieć zagrodowa służyła do ochrony portu przez setki lat. Nieznacznie zmodyfikowana chroniła port nawet podczas drugiej wojny światowej. Dwa zabytkowe oka ze starej sieci można zobaczyć w muzeum w Zamku Southsea. 

W latach gdy powstawała Wieża Okrągła większość umocnień wznoszona była z piasku i drewna. Jednak gdy projektowane armaty zaczęły być coraz bardziej potężne, przestało to już wystarczać. Dlatego konieczna była znaczna modyfikacja wieży.

WIEŻA OKRĄGŁA KAMIENNA

W latach 1490 – 1500 wieża okrągła została zmodernizowana na kamienną. W roku 1680 zostały wzniesione wały łączące wieżę okrągłą, z pobliską wieżą kwadratową i obronę wzmocniono montując baterię osiemnastu dział armatnich, na rozkaz króla Karola II Stuarta. Podobnie jak budowę Zamku Southsea, modernizację wieży przeprowadził holenderski inżynier obronny Bernard de Gomme. 

Górna część została przebudowana i podniesiona w okresie wojen Napoleońskich. Pomiędzy rokiem 1847 a 1850 dach wieży ponownie został zmodyfikowany, osiągając aktualną wysokość 35 stóp (11 metrów). Na dachu i wewnątrz umieszczono platformy strzelnicze dla armat. Aby wzmocnić dach, wewnątrz wieży postawiono dodatkowe wsporniki i kolumny. Na suficie wewnątrz można zauważyć małe stalaktyty powstałe z wypłukiwania ze stropu minerałów.

Około roku 1850 wzdłuż ulicy Broad Street został wzniesiony mur obronny z zamontowanymi armatami, a także wybudowano koszary i mieszkania dla żołnierzy, którzy je obsługiwali. Część tego muru istnieje do dzisiaj i na jego szczycie prowadzi promenada, a zarys baraków i mieszkań dla żołnierzy można zobaczyć na chodniku w okolicach muru.


Wieża była nieustannie zagrożona podmywaniem przez morskie fale. Dlatego też za panowania królowej Elżbiety I wszystkie łodzie regularnie pływające pomiędzy Portsmouth, a Isle of Wight miały obowiązek dostarczać kamienie, które były składowane u podstawy wieży od strony morza.

WSPÓŁCZEŚNIE

Rada Miasta Portsmouth zakupiła wieżę w roku 1958. Wnętrze wieży w 2011 roku zostało przekształcone w galerię i od czasu do czasu prezentowane są tam wystawy. Dach dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok. Są tam ławki, z których obserwować można statki wpływające do portu.

CENNIK I GODZINY OTWARCIA

Wejście na wieżę jest bezpłatne, a wieża otwarta jest przez całą dobę.

ADRES I LOKALIZACJA

Broad St, Old Portsmouth, Portsmouth PO1 2JE


PODOBNE ARTYKUŁY

WIEŻA KWADRATOWA – POCZĄTKI MIASTA – ROK 1494

Leave a Reply