Zamek Portchester jest średniowieczną budowlą, ale powstałą na pozostałościach znacznie starszego rzymskiego fortu. Założony prawdopodobnie pod koniec jedenastego stulecia był ulubioną myśliwską bazą wypadową króla Jana bez ziemi (ang. John the Lackland). Podczas pierwszej wojny baronów zamek Portchester był oblegany i został przejęty przez Francuzów w 1216.

Jednak już wkrótce potem wrócił pod kontrolę Brytyjskiej Korony. Położony jest wgłębi zatoki Portsmouth Harbour. W średniowieczu Portchester był ważnym portem i to właśnie z tego portu kilkukrotnie wyruszała brytyjska flota na podboje Francji. W obawie przed francuską inwazją na początku XIV wieku król Edward II przeznaczył £1100 na naprawę i umocnienia zamku. W późniejszym okresie zamek pełnił rolę więzienia.

Dziś zamek jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. W południowo-wschodniej części fortu znajduje się także kościół St. Mary’s w stylu normandzkim należący do anglikańskiej diecezji w Portsmouth.

ZAMEK PORTCHESTER – JAK DOJECHAĆ

Zamek znajduje się zaledwie 7 mil od centrum Portsmouth.

CENNIK

Wejście na plac wewnątrz murów fortu i do kościoła jest bezpłatne. Wejście na dziedziniec zamku i na wieżę jest odpłatne.

Godziny otwarcia zamku zależne są od pór roku. Aktualny cennik i godziny otwarcia znajdziesz na stronie internetowej zamku.

Zamek Portchester należy do grupy zabytków “English Heritage”. Na stronie internetowej każdego zabytku z tej grupy możemy kupić bilet dziewięcio- lub szesnastodniowy dniowy, albo roczny karnet na wszystkie zabytki “English Heritage”.


POWSTANIE FORTU

Zamek portchester
Budowa Zamku Portchester

Pierwsze wzmianki o forcie w tym miejscu pochodzą z rzymskiej księgi: Notitia Dignitatum – to dokument z czasów późnego rzymskiego imperium (ok V wieku) ilustrujący szczegóły administracji wschodniego i zachodniego Imperium. Niestety na temat tego dokumentu niewiele jest wzmianek w języku polskim, dlatego zainteresowanych odsyłam do angielskiej Wikipedii. Za czasów rzymskich fort nosił nazwę Portus Adurni. 

Dziś są to najlepiej zachowane ruiny rzymskiego fortu na północ od Alp. Portus Adurni stanowił część łańcucha potężnych fortec i stacji sygnalizacyjnych po obu stronach kanału La Manche (oraz na wschodnich wybrzeżach Anglii) znanego jako Saxon Shore. Fortece chroniły południowe wybrzeże Anglii przed rajdami saksońskich piratów.


Fort zbudowany jest na podstawie kwadratu i zajmuje powierzchnię 9 akrów (ok 36 tys. m2). Wokół fortu wznosi się wysoki na 6 metrów mur o grubości 3 m zbudowany z krzemienia i płyt wapiennych. Kwadratowe forty były bardzo popularne w III wieku naszej ery. Dwie główne bramy znajdują się po wschodniej i zachodniej stronie. Od północy jest też w murze mała furtka.

Nie jest pewne kto zbudował Portus Adurni. Możliwe że zrobił to w latach 285 – 290 zbuntowany przeciwko Imperium Karauzjusz (Marcus Aurelius Mausaeus Carausius) który ogłosił się Cesarzem (na przełomie 286 i 287 n.e.) po tym, gdy zbudował flotę do walki z frankońskimi i saksońskimi piratami. Port przeszedł we władanie Rzymu po zamordowaniu Karauzjusza w 293.

Archeologowie są zdania, że fort został opuszczony na krótko po jego ukończeniu i bywały okresy że przez długi czas fort był niezamieszkany. Pozostał on jednak atrakcyjny dla Anglosasów ze względu na położenie i wytrzymałe mury – powstał później na terenie fortu normandzki zamek, a następnie średniowieczny pałac. Za czasów króla Edwarda Starszego fort wszedł do sieci umocnień nazywanych Burh, jako ochrona przed najazdami Wikingów. W czasie wojen napoleońskich zamek Portchester posłużył za więzienie.

Leave a Reply