Fort Nelson położony jest na wzgórzu Portsdown i jest jednym z pięciu (lub sześciu, jeśli liczyć również Fort Purbrook) fortów obronnych wzniesionych w tym rejonie w latach 60-tych XIX wieku, by chronić niezwykle ważną bazę morską Portsmouth. Aktualnie Fort Nelson jest częścią Królewskich Arsenałów (ang. Royal Armouries) i mieści się tam duża kolekcja artylerii, oraz zabytkowych budynków pierwszej klasy.

OPIS

Fort nelson (8) (small)
Fort nelson - wspaniałe muzeum - darmowe wejście 7

Fort Nelson jest typowym fortem wielokątnym. Forty te często nazywane też są fortami Palmerstona, od nazwiska premiera ówczesnych czasów. Wokół fortu rozciąga się głęboki rów z wkopanymi trzema obronnymi kaponierami. Powyżej każdej kaponiery są umiejscowione dobrze chronione 13-to calowe moździerze. Pierwotnie wejście do fortu było dostępne przez dwa zwodzone mosty. Były tam baraki dla 172 oficerów i żołnierzy, a ewentualne próby zdobycia mostów były odpierane z  wysuniętych poza mur redanów w kształcie litery V. Duży, otwarty plac apelowy prowadził do magazynów umiejscowionych 40 stóp poniżej.

HISTORIA


Reklama

Laptop pc repairs (small)

Fort Nelson to wiktoriańska fortyfikacja z przepięknym widokiem na cieśninę Solent, oraz dolinę Meon. Jest jednym z pięciu Fortów Portsdown i prawdopodobnie jednym z najlepiej zachowanych wiktoriańskich fortec i został odrestaurowany aby najlepiej odwzorowywać jego XIX-wieczny klimat. Poza nim na liście znajdują się jeszcze forty Fareham, Wallington, Southwick, oraz Widley. Te potężne fortece umieszczone pierścieniem wokół Portsmouth chroniły miasto przed atakami zarówno z morza jak i lądu. Na wschodnim krańcu tych umocnień znajdują się jeszcze Reduta Crookhorn, oraz Reduta Farlington. W 1859 roku Królewska Komisja Lorda Palmerstona zdecydowała o budowie tego fortu w odległości ośmiu kilometrów od stoczni w Portsmouth w obawie przed francuską inwazją z jej nowo otwartej stoczni w Cherbourg, oddalonej zaledwie 130 km od wybrzeża Wielkiej Brytanii. Stwierdzono wówczas, że istniejące już fortyfikacje w północnej części wyspy Portsea, w dzielnicy Hilsea – tzw Hilsea Lines – są niewystarczające, gdyż Francuzi mogli wylądować w innym miejscu i drogą lądową zdobyć wzgórze Portsdown, z którego z łatwością mogliby ostrzeliwać Portsmouth.

Leave a Reply