OGRÓD RÓŻANY, OGRÓD JAPOŃSKI

Wewnątrz 18 wiecznego, obronnego fortu Lumps dziś mieszczą się dwa piękne ogrody: różany i japoński. Zanurz się w bajecznych kolorach i zapachach kwitnących róż.

Ogród różany
Ogród różany, ogród japoński - lumps fort - 18 wiek 9

Dziś już niewielu mieszkańców Portsmouth używa nazwy “Lumps Fort” – dla większości to miejsce jest znane wyłącznie jako “Ogród różany” (ang. Rose Garden), ewentualnie “Ogród japoński” (ang. Japanese garden”). Gdy zapytacie kogoś miejscowego o drogę do Lumps Fort, zazwyczaj nie będzie wiedział o jakie miejsce chodzi.

HISTORIA

W tym miejscu, pomiędzy Eastney a Zamkiem Southsea pierwsze fortyfikacje powstały już w Średniowieczu, gdy umacniało się całe południowe wybrzeże Anglii, około roku 1545, ale kształt który możemy zobaczyć dzisiaj powstał znacznie później. Pierwsze wzmianki o forcie o nazwie Lumps pochodzą z roku 1805 i mówią one, że fort wyposażony był w trzy armaty 32 funtowe. Pomiędzy 1859, a 1869 rokiem fort został ponownie zmodernizowany jako część planów Palmerstona (podobnie jak Fort Nelson).

Fort mógł pomieścić 17 dział – 9 od strony morza i po 4 na wschodniej i zachodniej flance – i stu żołnierzy, a wzdłuż jego murów wykopano suchą fosę. W 1795 roku fort wyposażono w semaforowy telegraf optyczny (zmodernizowany w 1822 roku) który umożliwiał szybkie przesyłanie informacji z Portsmouth do Londynu w 15 minut. W podobny semafor wyposażona była również Wieża Kwadratowa, jednak ze względu na smog pojawiający się wówczas niekiedy nad miastem był on słabo widoczny ze wzgórza Portsdown Hill.

Dwukrotnie fort musiał zostać opuszczony, gdyż w 1820 i 1827 roku południowa część fortu pod wpływem fal zapadła się do morza. W 1835 roku część fortu została zakupiona przez rząd i w 1859 rozpoczęto jego rekonstrukcję, zakończoną w październiku 1861 roku. W roku 1847 zrezygnowano ze stosowania telegrafu optycznego, gdyż do użytku weszły telegrafy elektryczne. W czasie pierwszej wojny światowej fort uzbrojony był w dwie armaty sześciocalowe.  Po zakończeniu działań wojennych fort opuszczono i w 1932 roku zakupiła go Rada Miasta.

W czasie drugiej wojny światowej ponownie wykorzystano go do celów wojennych, gdzie szkolono komandosów biorących udział w Operacji Frankton podczas której udało się zniszczyć wiele niemieckich okrętów stacjonujących w Bordeaux we Francji. Co prawda misja ta zakończyła się sukcesem, ale z 13 komandosów biorących udział w akcji, przeżyło zaledwie dwóch. Na zewnątrz fortu znajduje się tablica upamiętniająca czyn tych bohaterskich żołnierzy, nazwanych “The Cockleshell Heroes” (Cockleshell – rodzaj kajaka), gdyż aby dostać się niepostrzeżenie do portu wroga użyto kajaków. W 1955 roku nakręcono film pt “The Cockleshell Heroes” o tym wydarzeniu.


OGRÓD RÓŻANY

Dziś ciężko jest poznać, że dawniej był w tym miejscu wojskowy fort. Gdyby nie pamiątkowa tablica i specyficzne otwory strzelnicze w zewnętrznych murach można by pomyśleć, że miejsce to zostało specjalnie zaprojektowane jako ogród. Gdy róże zakwitają, widok jest wspaniały. Podobno rośnie tutaj aż 40 różnych odmian tych królewskich kwiatów.

OGRÓD JAPOŃSKI

Tuż obok znajduje się drugi, mniejszy ogród w stylu japońskim. Z niego można dostać się na szczyt zewnętrznych murów, z których przy ładnej pogodzie mamy piękny widok na cieśninę Solent i wyspę Isle of Wight.

CENNIK I LOKALIZACJA

Wejście na teren ogrodów jest bezpłatne. Czynne przez cały rok.

Trasę dojazdu znajdziesz na mapach Google.

WIĘCEJ

Szukasz polskich specjalistów lub sklepów w Portsmouth? Sprawdź naszą bazę danych polskich firm.

Leave a Reply