OGRODY SKALNE – SOUTHSEA ROCK GARDENS

Odwiedź Ogrody Skalne – Southsea Rock Gardens i usiądź i odpocznij przy relaksujących oczkach wodnych, fontannach i szumiących kaskadach. Pospaceruj po krętych ścieżkach w otoczeniu wielobarwnych kwiatów i wśród śpiewu ptactwa, w tym pięknym i zacisznym ogrodzie skalnym.

Ogrody skalne southsea rock gardens
Ogrody skalne - southsea rock gardens 32

HISTORIA

W 1922 roku Rada Miasta zakupiła od Ministerstwa Wojny teren Southsea Common, aby utworzyć tam park publiczny. Trójkątny, zakrzaczony plac na wschód od Zamku Southsea został przemieniony w zaciszne, skalne ogrody (ang. Rock Gardens), z pomocą bezrobotnych – których było bardzo wielu po pierwszej wojnie światowej i konnych zaprzęgów.

Skalne formacje zostały utworzone z wapiennych kamieni przywiezionych aż z Cumberland i Westmorland z północnych krańców Anglii.

ZACISZNY ZAKĄTEK

Na terenie ogrodu znajdują się trzy stawki. Najwyżej położony z nich posiada uroczą fontannę i kaskadę spływającą po skalnej formacji, w kolejnym pływają złote rybki, a w ostatnim można zobaczyć traszki i żaby.

Większość roślin jest zimozielona, więc można tu przyjść o każdej porze roku, ale najpiękniej jest wiosną – gdy swymi kolorami zachwycają pierwiosnki, oraz latem. Są także rośliny zielne, skalne i alpejskie. Wiele z nich jest przesadzanych nieustannie od drugiej wojny światowej, a dąb skalny przy jednym ze stawków rośnie tam od samych początków istnienia parku.

Wiklinowe ogrodzenie od strony morza wraz z pięknymi, różowo-fioletowymi krzewami tamaryszku tworzą naturalny parawan i chronią niektóre rośliny, które nie tolerują zbyt słonego, morskiego powietrza, oraz tworzą specyficzny mikroklimat w niższych partiach parku. Ogrody Skalne sąsiadują z charakterystycznym centrum rekreacji The Pyramids.

FAUNA I FLORA

Rock Gardens jest częścią ogromnego parku Southsea Common położonego tuż nad brzegiem morza. Znajduje się tam ponad 30 drzew, głównie dęby skalne, różne odmiany sosen, brzozy, oraz drzewa gumowe, które dobrze znoszą słone, morskie powietrze i chronią zwiedzających przed morską bryzą.

Można tu ujrzeć również bardziej egzotyczne rośliny (niestety w większości nie znam polskich nazw), jak:

  • Genista aetnensis – krzew lub drzewo o intensywnie żółtych kwiatach sprowadzony z Sycylii, dlatego nazywany bywa również “Mount Etna Broom”.
  • Callistemon rigidus – krzew o nietypowych pręcikowatych, krwistoczerwonych kwiatach z Australii.
  • Echium pininana – gęsto ukwiecona roślina w kolorach niebieskich, różowych i fioletowych, których wysokość się kilku metrów z Wysp Kanaryjskich.
  • Kordylina australijska – choć w rzeczywistości pochodzi z Nowej Zelandii – potocznie zwana “Cabbage three” (pol. Drzewo kapuściane), to wiecznie zielona palma o pięknie ułożonych liściach i niepozornych kwiatach.
  • Pittosporum tobira – z Australii
  • Tęgosz (Len nowozelandzki) – bylina z której pierwotnie Maorysi wykonywali tradycyjne odzienie.
  • Juka karolińska – o pięknych, dzwonkowatych kwiatach z USA
  • Chruścina jagodna – o bajecznie wyglądających owocach znad Morza Śródziemnego
  • Fatsia japonica – z Japonii

Wśród listowia można spotkać rzesze ćwierkających ptaków, między innymi:

  • Kosy
  • Łuszczakowate – (zięby, organki i inne)
  • Rudziki
  • Sikorki
  • Strzyżyki

Kwitnące drzewa i krzewy wabią również wiele pszczół i różnokolorowych motyli.

Gdy jest wietrznie na pobliskiej, nadmorskiej promenadzie, w skalnym parku znajdziesz z pewnością jakieś zaciszne miejsce, a w upalne dni możesz skryć się w cieniach drzew.

POWODZIE

Park bywa często niszczony przez powodzie. Ostatnie powodzie miały miejsce w lutym 2014 roku i ponownie w 2016 roku, podczas których ucierpiało wiele gatunków roślin. W roku 2016 roku część plaży na Southsea została zmodernizowana, by ograniczyć skutki ewentualnych powodzi, poprzez nawiezienie na nabrzeże kamieni.

UWAGI PERSONELU PARKU

rosi się nie karmić gołębi i mew, gdyż żywią się one nasionami z posadzonych drzew, a ich odchody są szkodliwe dla posadzonych tu roślin. Zabronione jest również na terenie parku organizowania grilla. Możecie to natomiast zrobić tuż obok na Southsea Common, gdzie jest do tego wyznaczone specjalne miejsce.

I TY MOŻESZ POMÓC!

 park dba grupa wolontariuszy. Jeśli masz wolne środowe przedpołudnia, możesz pomóc utrzymać park w świetnej formie. Potrzebne narzędzia możesz otrzymać na miejscu. Jeśli jesteś tym zainteresowany, napisz na southsearockgarden@gmail.com

GODZINY OTWARCIA, CENNIK I LOKALIZACJA

Skalny ogród czynny jest 24 godziny na dobę przez cały rok, a wejście do niego jest bezpłatne. Trasę dojazdu znajdziesz na mapach Google.

Leave a Reply